7.02.2017

SEO Uyumlu Makale / Yazı Hazırlarken Dikkat Edilecek 15 Madde

Seo uyumlu içerik hazırlamanıza yardımcı olacak iç seo önerileri ile organik trafiğinize katkı sağlayacak seo kurallarını inceyelim.

Bugüne kadar hazırladığınız geçmiş yazılarınızı da aşağıda belirteceğim kurallar ile revize ederek hem yazınızı güncelleyebilir hem kuralları pekiştirebilirsiniz. Yazılarınızın daha fazla okunması için mutlaka yazı içinde uygulamanız gereken seo maddelerini not alın.

Arama Motorunun Sevdiği Seo Çalışmaları

Seo uyumlu makale
 1. Doğru başlık seçimi, en önemli ve zahmetli konu ilk adımımız olan başlığın seo uyumlu olması. Hedeflediğiniz anahtar kelimenizi başlığın ilk alanında kullanmanız önemli olacak.
 2. Seo uyumlu url yapısı, başlığınız uzun olabilir ama url yapınızın kısa olması gerekli. Wordpress kullananlar bilir, başlık atıldığında url yapısı otomatik olarak başlık ile aynı olur. Bu aslında yanlış bir yöntem. Tekrar başlığı revize ederek anahtar kelimenizin geçtiği bir url olarak kısaltmalısınız.
 3. Yazı içi h1 kullanımı, ana başlığınızın h1 olarak kullanılmalıdır.
 4. Yazı içi h1 kullanımı, alt başlıklardan bir tanesini h2 etiketi ile kullanmalısınız.
 5. Yazınızın ilk 100 kelimesi başlangıç olmalı ve anahtar kelimenizi 3 kere geçirmeniz faydalı olacaktır.
 6. Dış link kullanımı, hazırladığınız yazınızda konu ile alakalı wikipedia gibi önemli kaynakların linklerini vermeniz önerilmektedir.
 7. İç link, sitenizde yer alan diğer yazılarınıza ait linkleri de yazı içi yönlendirme linkleri olarak 2-3 adet kullanmalısınız.
 8. Sayfa hızı, yazınızı hazırladıktan sonra sayfanızın hızını mutlaka kontrol etmeniz, hızı yavaşlatan sorunları çözmeniz gerekli... Unutmayın artık yavaş sayfaların terkedilme oranı eskiye oranla çok yüksek. Sayfanızın yüklenme süresi 4 saniyeyi geçmemeli. CDN kullanmalısınız, görselleri sıkıştırmalı ve hızlı hosting tercihi bu sorunu ortadan kaldıracaktır.
 9. Görselleri sitenize yüklemeden önce bir kez bu siteden küçültmenizi tavsiye ederim. http://optimizilla.com/tr/
 10. LSI (Latent Semantic Indexing) kelimeler kullanın. Detaya girmeden hızlıca açıklamak gerekirse, ana hedef kelimeniz ile türetilmiş kelimeleri kullanın. Örneğin hedefimiz, bayan saat ise kullanmamız gereken kelimeler bayan saat modelleri, yeni bayan saatleri gibi uzun anahtar kelimeler olacak.
 11. Görsellerin seo uyumlu yapılması, bu da aslında başlı başına bir konu olmakla beraber biraz zahmetli olabilir. Her görselin adını anahtar kelimemiz ile değiştirerek sistemimize yüklemeliyiz. Bunu defalarca editörlere anlatmamıza rağmen yine google'dan indiği gibi yazılara ekliyorlar. Oysa elimizde ki görselin adını, "bayan_saat.png" olmalı. Bir diğer konu ise görsel alt etiketlerinin de anahtar kelimeleri girilmeli. Alt etiket "bayan saat" olarak eklenmeli.
 12. Yazınızın hemen altına sosyal medya paylaşım butonları ekleyin.
 13. Seo uyumlu yazı için kaç kelime kullanmalıyım diye çok soru gelir. Burada cevap şu olmalı, ne kadar uzun o kadar güçlü yazıdır. Rakibinize göre bu strateji site bağlı. Wp'de kurulan seo eklentileri 300 kelimeli yazıları seo uyumlu kabul edebilir. Fakat siz elinizden geldiği kadar uzun ve kaliteli yazmaya gayret göstermelisiniz.
 14. Bir yazının kullanıcılar için önemli olduğunu anlamak adına google botları, yazıda kalma süresi, yazının favorilere eklenmesi, sosyal medya sinyallerinin olması ve yazıya yapılan organik yorumları dikkate alarak sıralamada yukarılara taşıyacağını unutmayın.
 15. Son olarak bir yazı hazırlamadan önce anahtar kelimenizi google'da arayarak birinci sayfa sonunda yer alan benzer aramaları dikkat almalı ve konu hakkında diğer sitelerin yazılarını incelemenizi tavsiye ederim.


0 yorum:

Yorum Gönder

Blog Hakkında

Her seo uzmanı gibi, okumaya araştırmaya çok vakit ayırıyorum. Söz uçuyor yazı kalıyor tabi, linkedin, facebook, r10.net, whatsapp grupları derken çok farklı platformlarda edindiğim bilgileri tekrar bulmakta zorlanıyordum. Bende blogu bir not defteri gibi kullanıp bildiklerimi, öğrendiklerimi paylaşayım dedim. ( dedim ama ne zaman bulabildim ne enerji. )Umarım bir faydamız olur web alemine.

Top