4.15.2012

Türkiye' de İnternet Kullanımı 2012 - İnfografik #sosyalmedya


Ülkemizde internet kullanımına dair 2012 şubat ayı verilerine dayanılarak hazırlanan verileri sizlerle paylaşmak istedim. Sosyal medya uzmanlığı yapacaklar bunlara göre stratejilerini belirlerse daha başarılı olurlar diye düşünüyorum.

Türkiye’de internet kullanımı-35 Milyon
Toplam mobil kullanıcı-63.8 Milyon
Akıllı telefon sayısı-4.8 Milyon
Facebook kullanıcısı 31+ Milyon
Google Plus 1 Milyon
Twitter 6+ Milyon
Foursquare kullanımı ise dünya toplamının %2.1’ini Türk kullanıcılar oluşturmakta.

Ayrıca Facebook’da İstanbul, 9.6 Milyon kullanıcı ile sitenin en kalabalık 2.şehri.
Son olarak gözlemlerimden şunu eklemek isterim, Pinterest 2 yıllık olmasına rağmen trend site 10.4 Milyon üyesi var. Abd’de sosyal mecra olarak 3. Sıradaymış Facebook ve twitter’dan sonra gelmesi zaman içerisinde ülkemiz içinde aynı duruma geleceğini düşündürmekte. Alexa Tr 136. sırada. İngilizce olması ve biraz karışık gelmesi sebebi ile şuan sadece bilinçli internet kullanıcıları tarafından kullanılması pek güzel. Twitter’ın Facebook’un ilk nezih hali gibi. Yakında burası da reklam kuşaklarına döner :)
Ayrıca blogcu.com pinterest’i kopyalayarak çok ayıp etmişsin :/

Kaynak:socialbakers,solomo.

Düzenleme ( Haziran 2017 ) Veriler artık tuik web sitesinde daha anlamlı. 

0 yorum:

Yorum Gönder

Blog Hakkında

Her seo uzmanı gibi, okumaya araştırmaya çok vakit ayırıyorum. Söz uçuyor yazı kalıyor tabi, linkedin, facebook, r10.net, whatsapp grupları derken çok farklı platformlarda edindiğim bilgileri tekrar bulmakta zorlanıyordum. Bende blogu bir not defteri gibi kullanıp bildiklerimi, öğrendiklerimi paylaşayım dedim. ( dedim ama ne zaman bulabildim ne enerji. )Umarım bir faydamız olur web alemine.

Top