4.15.2012

#smakhas 6.Dönem 2.Hafta Kurumsal İletişimin Temelleri / Sosyal Medya Etiği @ahunsalİlk dersi ne yazık ki açıköğretim sınavım yüzünden kaçırdım. 2. Ders hakkında kendimce aldığım notları gözlemleri gelecekte ki öğrenciler için yazma gereği duydum. Zira kayıt olmadan önce birkaç mecrada arama yaptım, inceleme yazısı bulamadım.Benden sonra arayanlar bulsun istedim.

Kadir Has Üniversitesi Sosyal Medya Uzmanlığı Sertifika Programı 2.ders konusuna gelelim hemen, Efendim Ali Haydar Ünsal ( http://www.alihaydarca.com ) dersimizin hocasıydı.Kendisi hakkında bilgilere google amcadan alabilirsiniz. Not defterime,İlk aldığım not, turizm şirketinde çalışan bir arkadaşın firmasının “Telefon ile Müşteri Memnuniyeti Anketi” yapmasını takdir ettiğini söylemesi oldu. Tatiliniz nasıl geçti memnun kaldınız mı? Vs. sorular sormuşlar. Çok hoş geldi. Bu konu da hemen çalışma yapmalı.
Modül 2: Kurumsal İletişimin Temelleri / Sosyal Medya Etiği
-Sosyal Medya etiği nedir?
Buradan da anlaşılacağı üzere çağrı merkezi üzerine konuşuldu.Ülkemizde 40,000 çağrı merkezi çalışanı var gibi istatislik bilgiler genel kültür olarak işlendi.Sunum bizlerle paylaşılmadı kopy pasteci gençlik olduğumuzdan olsa gerek.Gelelim notlarımdan bir demet bilgi sunmaya,
 Sosyal Medya Yönetim,
1-Marketing aktiviteler
2-Crm – müşteri ilişkileri
3-Monitoring – Belli  anahtar kelimeleri takip etmek,rakipleri araştırmak.
Üzerine konuşuldu.
e-mail üzerinden pazarlama artık bitiyor.Katılıyorum ben artık bunaldım pek bakmıyorum.
Çalışan personeli gönüllü elçi yapabiliriz.
Müşteri bize yazdıktan sonra en fazla 10 dakika içinde samimi bir şekilde cevaplamak lazım.

Onurair’in sosyal medya da ki unutulmaz hatasını kulağımıza küpe yapalım.
Müşteri: Bir değer mübadelesinde bulunduğumuz herkes. (yolcu, hasta , vekil vs.)
Müşteri ilişkileri nedir? Bu pek eğlenceli geçti : D
Müşteri ilişkileri değer: Kalite+ilişkiler/ fiyat
Kalite ve fiyat konusunda bir şey yapamadığınız zaman ilişki konusunda çalışmak lazım.
-Şeffaflık ve dürüstlük çok önemli.
Müşteri segmantasyonu, müşterinin kim olduğuna bakarak ürün önermek.
Sosyal Medya Stratejileri üzerinde temel olarak duruldu.Şimdi böyle yazdım özet olaraktan ama dersin içeriği çok daha zengindi.Sağ en arkada ki arkadaşın dialogları pek keyifliydi =)
Ali Haydar Bey ise sanki yıllanmış bir öğretmen edasındaydı, geçen yıldız teknik’de yandex orta doğu genel müdürü konuşma yapıyordu. Adam bilmem kaç tane ülkenin müdürü ama Türkçe’si sanırım yetmedi çok güzel anlatamadı. Bende şimdi beklentiyi düşük tuttum ki hayal kırıklığı olmasın. Fakat çok enerjik ,mütevazi ,akıcı anlatımlı pozitif bir insan Ali Haydar Bey. Mesafe koymuyor aranıza iş hayatından çok güzel örnekler ile konuları pekiştirmesi. Sunumu ile bize beyin fırtınaları yaptırması takdire şayan. Ben çok çekingen bir insan olduğumdan mütevellit pek öyle laflara atlamam içimden düşünürüm. Güzel bir pozitif enerji oluşturduğundan olsa gerek  çoğu konuda söz alma hissiyatı oldu bende. Unutmadan Kadir Has Üniversitesi Cibali kampüsü ulaşım yönünden olmasa da pek güzel. Sınıflar vs. iyi yani : )
Sonuç
 Size tavsiyem Ali Haydar Bey’in konuşmacı olduğu bir yere katılma şansınız olursa bu fırsatı kaçırmayın. Hatta aralarda molalarda peşini bırakmayın.Anlattıklarından kendinize yol çizin.Dersler çıkarın.

Mini not: Ali Bey bizim için 5.dönem dedi ama bugün aldığım bir mailde 6.dönem olduğumuzu öğrendim :)

0 yorum:

Yorum Gönder

Blog Hakkında

Her seo uzmanı gibi, okumaya araştırmaya çok vakit ayırıyorum. Söz uçuyor yazı kalıyor tabi, linkedin, facebook, r10.net, whatsapp grupları derken çok farklı platformlarda edindiğim bilgileri tekrar bulmakta zorlanıyordum. Bende blogu bir not defteri gibi kullanıp bildiklerimi, öğrendiklerimi paylaşayım dedim. ( dedim ama ne zaman bulabildim ne enerji. )Umarım bir faydamız olur web alemine.

Top