7.01.2011

İngiltere Öğrenci Vizesi Aracı Kurumlara Kanmayın


Diğer ülkeleri bilemem ama,"Yok efendim İngiltere,Kanada vizesi çok zor kimseler alamıyor."dedikoduları tamamen bu vize danışmanlığı yapan dolandırıcıların uydurmasıymış bunu anlamış oldum.Başımdan geçen olayı aynen aktarıyorum.


Bir arkadaşım vasıtası ile İngiltere'ye gitmeyi planlıyordum.(öğrenci olarak gitmek en kolayı idi.)İnternetten ne gerekli ise araştırdım.Ama arkadaşımın ısrarları üzerine Hayat Rehberi(isim verdim ki sizde dolandırılmayın. hayatrehberi.com) tanıdığına vize işlemlerimi yaptırdım desemde bi bok yapmadılar.Akmerkez karşısında lüks bir villada hizmet veren bu kurum işlemlerimi çok hızlı bir şekilde yapabileceğini sonucun 3 gün içerisinde alabileceklerini söyledi.700 tl para istedi.600 Tl verdim.(Pazarlık Sünnettir hesabı.)Belgeleri zaten internet üzerinde araştırmıştım konsolosluğun sitesinde Türkçe dil desteği var.Hepsini teslim ettim,yeminli tercümana ne varsa çevirtmişler.11 sayfalık vize başvurumu yapmışlar.Randevum alınmış buraya kadar her şey yolunda.
Vize evraklarımı kendim elden teslim etmem gerekiyordu.Neyse sıra bana geldi içeri girdim.
Evraklarımı teslim ettim.Ama gişede ki bu evrakların geçersiz olduğunu.Başvurumun bu şekilde içeri alınamayacağını bildirdi.11 sayfalık formda 5 satır doldurulmuş.(o da name,surname,father name etc.)Aracı kurumu arayıp yardım istedim,zira İngilizce seviyem doldurmaya yetmiyordu.Ne yazık ki aracı kurumda muhatap bulamadım.Pre-intermediate seviyem ile sallama bir şekilde 11 sayfayı kapı dışında ayakta doldurdum.Çok boktan oldu kesin dedim bitti bu iş olm boşuna uğraştın.3 saat sürdü evrakları teslim etmem.(Normali 15 dakika max.)Teslim alan kişiye bu başımdan gelenleri anlattığımda inanamadı duyduklarına."-Git paranı geri al bence .Dolandırılmışsın bu kadar çeviri fuzuli olmuş.Neden böyle bir işe girdin ki zaten internette tüm bilgiler mevcut.Bu firmaların hiçbir artısı yok."diyerek üzüldü kadın.O hırsla adamı arayıp ağzıma geleni saydım.Ama giden gitti.


Sonuç olarak üç haftalık bir bekleyişin ardından vizemi aldım.İnanamadım,çünkü başvuru formu baştan sağma olmuştu.Tek olumlu yanı bir devlet okulundan 2 haftalık dil eğitimi alacağıma dair belge ve orada bir aile yanında kiraladığım odanın adresini sunmamdı.

(işte meşhur vizemiz :)
Siz siz olun hiçbir vize başvurusu için aracı firmalara bulaşmak gibi bir hatada bulunmayın.Bu da bana kapak olsun.Herşeyde bir hayır vardır.


Final,ee gittik geldik çok şükür 6 ay kalabildim,macera dolu günler geçirdim onları da ilerleyen günlerde anlatacağım :) Evet Allah'ım bugün bu yazıyı yazdım ki birisi faydalansın.Soru sorsun cevap alsın.İşi varsa yaptırsın ^_^


The end.

0 yorum:

Yorum Gönder

Blog Hakkında

Her seo uzmanı gibi, okumaya araştırmaya çok vakit ayırıyorum. Söz uçuyor yazı kalıyor tabi, linkedin, facebook, r10.net, whatsapp grupları derken çok farklı platformlarda edindiğim bilgileri tekrar bulmakta zorlanıyordum. Bende blogu bir not defteri gibi kullanıp bildiklerimi, öğrendiklerimi paylaşayım dedim. ( dedim ama ne zaman bulabildim ne enerji. )Umarım bir faydamız olur web alemine.

Top