12.17.2009

Düşündükçe Dinden Çıkmak


Efendim yine uzun bir yazı olacak konumuz biraz karışık.Kafamı toparlayıp nereden başlasam konusunda bir türlü karar verememiş olmamdan bodoslama dalıyorum.Kusuruma bakmayınız pls ?

Çok şükür müslümanız.Son dinin mensublarıyız.Günde 5 vakit namaz kılmak oruç zekat vs. görevlerimiz var.İnsan zekasının %2 sini kullandığını varsayarsak.Beynimizin islam dininde ki bir takım olayları anlaması manalandırması neredesye imkansız.Nedir bu olaylar neden burdayız neyiz kimiz gibi insan bünyesinde çeşit çeşit soru işaretleri belirir.Lakin dünya telaşı, ev iş çoluk çocuk derdi bir takım manevi olayları unutmamıza sorgulamadan devam etmemize sebebiyet verir.Nazichane beynim dini şu şekilde tasfir edebiliyor.Varsayalım ki biz bir şirkete girdik.Belirtilen görevleri yerine getirdik, ay sonu maaşımızı aldık.Ve o yorgunluk stress bize vız gelip tırıs gitti.Sürekli bünyede  korku var hani olurda kriz çıkarda işten atılırsam hata yapıp işi mahfedersem patronun kafasına esip beni çıkarırsa gibi… Bunları yaşamış olduğumuzdan algılaması çok kolay fakat madalyonun diğer bir yüzü var ki insan işin içinden çıkamıyor.Bizi bir topraktan yaratan Allah(C.C.) her saniye ne yaptığımızı biliyor ki temiz bi 10 milyar insanı aynı nasıl takip edebiliyor…Bize görevler veriyor ki buna ihtiyacı yok ve neden yaptığımıza dair tek bilgi cennete gidicez.İnanmaz görevleri yapmaz isek cehennemde yanarak cezalandırılıcağız! Ve zorlamak da yok isteyen istediği dine mensup olabiliyor.Hatırlarmısın bilmiyorum The Truman Show adında Jim Carey’in oynadığı bir film vardı.Kısaca ABD’nde bir studyo var ve doğumdan itibaren onbinlerce kamera  tarafından bbg formatında Dünya’ya izletilen karakterimiz etrafında ki herşey sahte oyuncu ve hep aynı mevzular.Tabi uyanıp adadan çıkmak istiyor.Ve en sonunda hazin sonu anlıyor..
Evet benimde aklıma geliyor.Ulan bizde truman showdamıyız.Dünya’da bir patrona yamuk yapsak bizi işten atar adam başka işe gireriz.Yada çoluğumuza çocuğumuza acır bizi idare eder .Yakmaz cezalandırmaz...
Ama namaz kılmaz içki içersek öldükten sonra cayır cayır yanarız.Güneşi Gördüm’de ki gay’ın repliğini hatırlayalım.”abi kardeşiniz bir kadın…gidince soracağım Allah’a beni neden kadın yaratmadın diye…” Bende çok sormak istiyorum bizi neden bu dünya denen gezegende sınava tabi tutuyorsunuz.Bunun amacı nedir?Namaz kılmamızın gereği nedendir… İnsana en güzel gelen şeyler neden yasaktır.Bizden önce ki diğer dinlerin kitapları değiştirildiği için başka din geldi.Kur-an  değiştirilmediği gibi daha önce ki dinleri korumama sebebi insanların kafasının karışmasını istemekten mi? Düşündükçe sanki bizi birileri kekliyor gibi geliyormu sizede?
Bu yazıyı okuyup sakın beni ateist dine inanmayan havalı züppelerden sanmayın.Çok şükür 5 vakit namazımı kılıyorum.(bunu ria olsun diye söylemedim.)Kii bu devirde namaz kılmak gerçekten çok çok çok zor.Okulda kılamazsın askerde işyerinde kılamazsın.Bir kaç arkadaş buluşmalarda sinemaya gidilse namaz geçer diye film izleyemezsin.Sevgilin varsa onu bırakıp camiye gidemezsin.Arkadaşlar sana “aaa sen namaz mı kılıon hacı mı oldun lan kerhaneci?” gibi abuk subuk takılmalarını hazmedemezsin.Hadi bunları geçtim aşılabilicek sorunlar zamanla alışıyor eş dost hele gel gelelim ki başka büyük sorunlarım var namazla ilgili..Bunuda yeni öğrendim.Erkeklerin islamda tuvalet adabına göre ayakta küçük abdestlerini yapmaları yasak.Bunu zaten biliyoruz.Hadi oturarak yaptın gene bitmedi.Kamışta kalan damlanın dona düşmemesi gerekiyor.”Ne kadar sallarsan salla son damla düşer dona ”demiş ya atalarımız yememiş içmemiş söz üretmiş boşuna mu yani.Namazın farzlarından birinde “Necasatten teharet”(küçük ve büyük abdest gibi pislikler üzerinizde olmamalı.)Ee nası çözeriz bunu ? kamışın ucuna pamuk tıkayıp sivri ince bir cisim örn:kürdan ile bi miktar içeri sokup çıkışı engellemek.İşte sıçtığım nokta budur abi.Küçükken sanırım ilkokul 5 den bir arkadaşım çin işkencesi anlatmıştı bana neymiş adamın pipisinden içeri at kılı sokarlarmış geri çektiklerinde içini parçalarmış..İşte onu duyduğum günden beri içim bi garip olur ki bunu yapabilme olasılığım sıfır..Ama şeytan vesvese veriyor .Abdestin olmuyor boşa namaz kılıyorsun gibi.Yılmıyorum zorluklara rağmen namazımı bırakmıyorum..Kamışa peçete sarıyorum ordan da sızma damlama bulaşma ihtimaline karşı naylon ile de takviye ediyorum.50 ile 100 adım attıktan sonra temizliğimi yapıp abdest alıyorum.5 kere namaz kıldık okeyde 5 kere abdest almaya ne hacet var..Yellenmek suyla yıkanan abdesti nasıl bozabilir ki akıl sır erdirmek mümkün değil.Şu şeytan mı kandırıyor hepimizi anlamıyorum ki düşündükçe dinden çıkarım diye korkuyorum daha çok sorum varda susuyorum kime sorsam Allah bilir orasını diyorlar çıldırıyorum.Seninde kafanı kurcaladıysam üzgünüm… içimi dökesim geliverdi birden bire.Tam istediğim gibi izah edemedim kendimi kafam gerçekten çok karman çorman yahu..
Ama yinede pes etmiyorum o kadar saydın lan gerizekalı diyebilirsiniz ama Namazın vermiş olduğu o manevi huzuru ben başka hiçbir şeyde bulamadım.(evet seks bile bu kadar zevk veremez abartmıyorum gerçekten=) Rabbim sen beni affet.Sana inanıyorum ama verdiğin akılla bu kadarr…

5 yorum

 1. Allah korusun, dinden çıkmak filan degildir bunlar ins cevaplanabilir sorular. ama dogru birilerine sormak gerek.. yani buraya yorum yazanlar olur falan ama bununla ne kadar tatmin olunur ki? zannetmiyorum. cidden kafani kurcalamisa benziyor bazi konular, umarim dogru kaynaklardan arastirip, dogru insanlarla istisare edip çözersin sorunlari..

  YanıtlaSil
 2. Zaten internetten islam ile ilgili konular pek şüpheli.. =( Okuyup yorumladığın için teşekkür ederim

  YanıtlaSil
 3. Okumak tüm sorularının cevaplarını bulmanı sağlayacaktır. Her insan bu tür sorunlar yaşar, hayatı anlamaya çalışır. Tek tavsiyem - Allah bu konularda ne diyor... bunu araştırmak gerek.

  YanıtlaSil
 4. Adsız1/01/2010

  Dini yaşamak huzur veriyor, ancak çevre baskısı bunu üzerimize bir yükmüş gibi hissettiriyor. kimsesiz, bir dağ başında geçimimizi sağlamak kaydıyla tek başına insan dini yönden ne kadar huzurlu olur değil mi? Karışan yok, eleştiren yok, buna karşılık; camiye gidiyorsun neredeyse tek genç sensin, çoğunluk 70 üstü ihtiyarlar. Evdesin, bir vakit kılmasan, namaz kılmıyon mu, camiye gitmiyon mu? baskısı, akraba ziyaretleri vs. aynı baskılar. Bir türlü de anlatamazsın samimi olduğunu, kendin bilsen bile dışarıdan sana bakışların riya yaptığını söylüyordur. Ben bu baskılardan mı temel yapının sağlam olmamasından mı neyse bıraktım namazı. Vesvesenin sonu yok, eğer namazı huşu ile kılamıyorum diyorsan eksik birşeyler vardır, idrar konusunda sen temiz olduğuna inanıyorsan gerisini düşünme, işin özü samimi inançtır, ihlastır. Bir de dinde durağan kalamıyorsun, gelişmezsen gerilemeye başlıyorsun...

  YanıtlaSil
 5. Adsız kardeş ne güzel demişsin.Bu toplum baskısı cidden var.Müslüman mahallesinde salyangoz satarmışcasına bakışlar var.Gençler namaz kılmaz gibi bi felsefe edinmiş halkımız ulan sanki gençlere ölmek yok :)
  Bunlar hep şeytanın oyunları o sebep ile aldanmamak lazım zorluklar olmasa imtihan da anlamını yitirirdi. Namazı bırakmana üzüldüm.Farz ibadetlerin riyası olmaz.
  Sen Rabbin için çalışıyorsun bunu söylemenin hava atmak ile alakası yoktur.O dediğin ben günde 200 rekat namaz kılıyorum her ay 10 gün oruç tutuyorum dediğinde olur :)
  Ki onu yapacak nefis de bizlerde yok Müslümanlığın en alt seviyesindeyiz ne yazık ki...
  Demişsin dinde durağan kalamıyorsun.Evet kalınmıyor sünnetleri yerine getireyim dediğin an baskılarda şeytanın oyunları da artmaya başlıyor :( Nasıl baş edebiliriz bilmiyorum ama pes etmemeliyiz...

  YanıtlaSil

Blog Hakkında

Her seo uzmanı gibi, okumaya araştırmaya çok vakit ayırıyorum. Söz uçuyor yazı kalıyor tabi, linkedin, facebook, r10.net, whatsapp grupları derken çok farklı platformlarda edindiğim bilgileri tekrar bulmakta zorlanıyordum. Bende blogu bir not defteri gibi kullanıp bildiklerimi, öğrendiklerimi paylaşayım dedim. ( dedim ama ne zaman bulabildim ne enerji. )Umarım bir faydamız olur web alemine.

Top